Równo 20 lat temu, we wrześniu 2002 roku, narodził się cykl kultury muzycznej na Politechnice Warszawskiej zwany Wielka Muzyka w Małej Auli, którego promotorem był ówczesny prorektor do spraw studenckich — prof. dr hab. inż. Andrzej Jakubiak. Idea powstała z chęci włączenia muzyki w życie inżynierów. Muzyki „nieco trudniejszej, wymagającej odrobiny wysiłku przy słuchaniu”.

Pomysł szybko został wdrożony w życie i już w październiku 2002 roku odbył się pierwszy koncert z cyklu WMwMA.

W ramach cyklu Politechnika Warszawska gościła wielu, wspaniałych artystów. Od małych kameralnych kwartetów po wielkie orkiestry symfoniczne, które wymuszały przeniesienie wybranych koncertów z Małej Auli do Dużej. Występowali m.in. Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Łukasz Borowicz, Małgorzata Pańsko, Izabela Kłosińska, Klaudiusz Baran, Waldemar Malicki, Hanna Banaszak, Dorota Osińska, Mirosław Czyżykiewicz, Janusz Bielecki, Janusz Szrom, Janusz Kruciński, Vadim Brodski, Ania Rusowicz i wielu wielu innych. Słuchacze Wielkiej Muzyki mogli wsłuchać się w dźwięki muzyki klasycznej, ludowej, jazzowej i rozrywkowej.

W ciągu minionych 20 lat wielokrotnie prezentowały się też zespoły artystyczne Politechniki Warszawskiej.
Oto niektóre z wykonanych dzieł:
– Carl Orff, „Carmina Burana”
– Giuseppe Verdi, „Messa de Requiem”
– Leonard Bernstein, „Kandyd”
– Gustaw Mahler, II Symfonia „Zmartwychwstanie”
– Leonard Bernstein, „Wonderful Town” – polska premiera wersji koncertowej
– Leonard Bernstein, „West Side Story”

– Gustaw Mahler, VIII Symfonia Es-dur „Symfonia Tysiąca”
– Marcin Partyka, „Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu” – polska premiera wersji koncertowej
– Vadim Brodski, „The Beatles Symphony”
– Martin Palmeri, „Misa a Buenos Aires” – z gościnnym udziałem kompozytora przy fortepianie
– Krzysztof Penderecki, „Siedem bram Jerozolimy” – z gościnnym udziałem kompozytora przy pulpicie dyrygenckim
Wielka Muzyka w Małej Auli bardzo szybko stała się wizytówką kulturalną PW. Do dziś cieszy się wielkim uznaniem.

22 października 2022 roku odbył się koncert jubileuszowy. Było to wydarzenie, podczas którego już po raz czwarty spotkały się wszystkie zespoły artystyczne PW: Teatr, Chór, Zespół Pieśni i Tańca oraz Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej. Podczas koncertu zostały przywołane niektóre z najważniejszych dzieł prezentowanych w ramach cyklu oraz każdy z zespołów zaprezentował się w charakterystycznym dla siebie programie. Obok wielkich dzieł pojawiły się także kameralne fragmenty spektaklu „Sen Nocy Letniej”, zostały przywołane wirtuozowskie utwory z roku Moniuszkowskiego oraz utwory skomponowane do spektaklu „Listy do Niepodległej” wystawionego z okazji obchodów 100-lecia niepodległości Polski.